• PRIS FORESPØRGSEL / FORESPØRGSEL
  • Stk

Forklaret kobberrenhed: karakterer, 4N til 6N specifikationer, tests og købschecks

En indkøbsordre, der lyder "kobberrenhed: 99,99% Cu minimum" efterlader stadig tre ting udefinerede: hvilke urenheder der blev talt, hvordan ilt blev målt, og hvilken metode producerede antallet. Partier, der opfylder overskriftsfiguren, kan stadig revne under en brintlodning eller skubbe en forstøvningsproces ud af vinduet.

Behandl kobberrenhed som en firedelt pakke: analysekvalitet, iltindhold, individuelle urenhedslofter og den analytiske metode bag dem. Købere, der kun angiver procentdelen, accepterer leverandørens definition af renhed, og definitionerne varierer. Det følgende er, hvordan karaktererne skala, hvor ilt bestemmer resultatet, hvordan hver test opfører sig, og hvad der hører til i en specifikation.

Hvad en kobberrenhedsgrad faktisk måler

Renhedsgrader er budgetter, ikke scores. Bogstavantallet er antallet af ni, og hver ekstra ni skærer den samlede godtgørelse for alt, der ikke er kobber, med cirka en faktor ti.

  • 3N, 99,9% Cu: op til ca. 1.000 ppm af andre grundstoffer kombineret.
  • 4N, 99,99% Cu: ca. 100 ppm kombineret.
  • 5N, 99,999% Cu: ca. 10 ppm kombineret.
  • 6N, 99,9999% Cu: ca. 1 ppm kombineret.

Omkostningskurven følger samme form, men stejler kraftigt nær toppen. At flytte fra 3N til 4N er raffinering. At flytte fra 5N til 6N er kontamineringskontrol på tværs af hele kæden: smeltning, støbning, bearbejdning, pakning og prøveudtagning.

En karakter siger heller ikke noget om, hvordan budgettet bruges. Et 4N-parti, der bærer 40 ppm jern, udgør en anden risiko end et 4N-parti, der bærer 40 ppm svovl eller fosfor. Og "99,99 % af forskel" betyder, at urenheder blev trukket fra 100 %, så det arver detektionsgrænserne for hvad der end måtte blive målt. En direkte analyse med en offentliggjort urenhedsliste er mere informativ, så spørg, hvilken tilgang et tilbud er baseret på.

Form tilføjer en anden variabel. Urenheder og ilt udskilles under størkning, hvilket betyder, at toppen og bunden af ​​en støbt barre kan afvige mere end den analytiske fejl. Prøveposition er en del af specifikationen, ikke en eftertanke.

High-Purity Copper Ingot for Semiconductor and Display Applications Kobberbarre med høj renhed til halvleder- og skærmapplikationer Gennemgå renhedsgrader fra 4N til 7N, brugerdefinerede dimensioner og eksportemballage til brug af halvledere, skærme og vakuumkomponenter. Se produkt →

Kobber renhedsgrader sammenlignet

Tabellen nedenfor orienterer de intervaller, der oftest er angivet i købsspecifikationerne. Endelige grænser kommer altid fra den gældende standard eller den aftalte kontrakt.

Omtrentlige godtgørelser efter lønklasse; bekræfte endelige grænser i forhold til den gældende standard eller den aftalte specifikation.
Karakter Nominel kobber Max samlede urenheder Typisk ilt Ledningsevne (% IACS)
ETP (C11000) 99,90 % min omkring 1.000 ppm 200 til 400 ppm 100 til 101
OFE (C10100) 99,99 % min op til 100 ppm 5 ppm eller mindre 101 til 102
5N 99,999 % op til 10 ppm 2 ppm eller mindre omkring 102
6N 99,9999 % op til 1 ppm 1 ppm eller mindre 102 og derover

Konduktivitetskolonnen forklarer, hvorfor de fleste købere overhovedet bekymrer sig. Omtrent én procent af IACS svarer til omkring én procent af den transporterede energi, og på en samleskinne eller en vikling bliver dette tab varme i hele installationens levetid.

Oxygen er sin egen specifikation

Elektrolytisk sejt beg kobber bærer oxygen med vilje, typisk 200 til 400 ppm, holdt som kobberoxidpartikler. Iltfri kvaliteter holder sig under omkring 5 ppm. Begge kan hævde "over 99,9% Cu", hvilket netop er grunden til, at iltlinjen skal skrives separat.

Forskellen ses i service. I en brint- eller vådreducerende atmosfære ved loddetemperatur danner oxygen inde i kobber damp ved korngrænser, hvilket skaber hulrum og brintskørhed. Vakuumhardware, loddede samlinger og kryogene komponenter er specificeret iltfri af den grund. Andre steder hjælper ilt: Oxidpartikler knækker spåner, så ETP maskiner mere ren end OFE ved høje skærehastigheder, og det koster mindre.

At angive iltfrit kobber overalt køber derfor beskyttelse, du måske ikke har brug for, og betaler for det to gange, én gang i pris og igen i bearbejdningstiden.

Hvordan kobberrenhed verificeres

Fire familier af test dækker næsten alle renhedskrav, og hver enkelt besvarer et andet spørgsmål.

  1. Sporkemi: OES til rutinemæssig produktionskontrol, ICP-OES eller ICP-MS til lavere detektionsgrænser og GDMS, når en 5N- eller 6N-påstand kræver en fuldstændig urenhedsundersøgelse snarere end en fast liste over elementer.
  2. Iltindhold: inert gasfusion er referencemetoden. Det er destruktivt og følsomt over for prøveforberedelse, hvilket er der, hvor de fleste uenigheder stammer fra.
  3. Konduktivitet: hvirvelstrøms- eller firepunkts sonderesistivitet, rapporteret som % IACS. Sekunder pr. læsning og ikke-destruktiv, men den måler summen af ​​alle spredningseffekter og kan ikke navngive det fornærmende element.
  4. Overfladescreening: XRF identificerer legeringer hurtigt, men det er overfladefølsomt og blindt for ilt, så det kan ikke bekræfte en iltfri kvalitet eller en bulk urenhedsgrænse.

Den splittelse forklarer en velkendt strid. En konduktivitetskontrol kan passere meget, som en GDMS-scanning ville afvise over et enkelt element såsom svovl eller titanium, fordi den totale spredning forbliver lav, mens den lokale kemi svigter processen. Hvis et element har betydning for din applikation, skal du navngive det og navngive den metode, der løser det.

Hvor den sidste brøkdel af en procent bestemmer

Halvledere og vakuum

Sputtering-mål er det tydeligste tilfælde. Et porøst eller inklusionsbærende 5N kobbermål afgiver partikler på waferen, jern- eller alkaliforurening ændrer filmens modstandsevne, og flygtige elementer såsom zink nedbryder langsomt vakuummiljøet. Mål er derfor bestilt med en komplet urenhedsliste plus gasindhold, tæthed og kornstruktur, fordi 99,999% alene ikke beskriver en overflade.

High-Purity Copper Sputtering Target for PVD Thin Films Kobberforstøvningsmål med høj renhed til PVD-tynde film Se 5N–6N kobbermål med tilpasselige dimensioner til halvleder-, display- og præcisionsoptiske belægninger, der kræver tætte, ensartede film. Se produkt →

Kraftoverførsel og elektriske køretøjer

Samleskinner, viklinger og konnektorer fungerer i 99,9 til 99,99 % båndet. Her omdannes renhed direkte til tab, og tabene akkumuleres over en plantes levetid. Iltindhold ændrer også udglødningsadfærd under bøjning og formning, mens blandet genanvendt katode er en almindelig kilde til ledningsevne, som ikke gentages fra parti til parti.

Oxygen-Free High-Purity Copper Rod C10100/C10200 Iltfri kobberstang med høj renhed C10100/C10200 Tjek 4N–5N iltfri kobberstang med lave urenheder, tilpassede diametre og vakuumpakning for halvleder-, elektrovakuum- og specialelektrodedele. Se produkt →

Luftfart og høj-pålidelighed sammenføjning

Loddede samlinger, bølgeledere og kryogene dele er normalt specificeret iltfrie med en gasindholdsgrænse, fordi en defekt loddesamling er svær at inspicere efterfølgende. Disse programmer køber partisporbarhed og certifikater, der navngiver metoden bag hver figur.

I alle tre tilfælde er kravet skrevet omkring ansøgningen: navngiv de følsomme elementer og servicestemningen, vælg derefter karakter og form. Kobber renhed for halvleder- og vakuumapplikationer er et forureningsspørgsmål, ikke en procentdel.

Hvad hører til i en kobberkøbsspecifikation

Seks linjer fjerner de fleste argumenter ved varekontrol:

  1. Karakter og identitet: nominel renhed plus UNS-nummeret, for eksempel C10100 iltfri elektronisk eller C11000 elektrolytisk hårdhændelse, sammen med den gældende standard.
  2. En iltgrænse og den testmetode, der fastslår den.
  3. Individuelle lofter for de elementer, din proces er følsom over for, med detektionsmetoden navngivet.
  4. En prøveudtagningsplan: hvor prøven tages, og om overflade- eller bulkemi bliver certificeret.
  5. Et analysecertifikat knyttet til partiet eller varmenummeret, så papirerne følger metallet.
  6. Form tolerancer, der betyder noget nedstrøms: stangdiameter og ovalitet, pladens fladhed, målbinding, pulverrenhed.

De fleste indkøbsfejl er definitionsmæssige snarere end metallurgiske: et tilbud på 99,99 % uden nogen angivet metode, et certifikat, der rapporterer overfladekemi mod et bulkkrav, eller det billigste 5N-tilbud, hvis urenhedsliste dækker seks elementer. Prøvehåndtering er den stille, da boringer taget med en forurenet borekrone og opbevaret i den forkerte beholder ikke repræsenterer partiet.

Leverandører med mere end et årti inden for ultra-rene metaller har en tendens til at give det samme råd: Aftal analyseplanen før ordren, ikke efter et mislykket certifikat. Hvor en påkrævet karakter ligger uden for et standardkatalog, send ansøgningsdetaljerne og målgrænser og bede om et dokumenteret svar på opnåelig renhed, form og leveringstid.

Ofte stillede spørgsmål

Er 99,9 % kobber rent nok til elektriske ledninger?

Til almindeligt byggetråds-, kabel- og generelt samleskinnearbejde, ja. I praksis er grænsen, der bider, ledningsevne snarere end listen med spor-urenheder. Ledere, der kører varme eller har formelle krav til pålidelighed, flytter sig normalt til 99,99 % med en angivet iltgrænse.

Kan kobberrenheden kontrolleres derhjemme?

Kun ved bruttosubstitution. En magnettest adskiller stål fra kobber, men afslører intet om renhed, da kobber er næsten ikke-magnetisk i hver klasse. Tætheds- og ridsetest afslører messing eller belagt aluminium. Intet på det niveau løser parts per million.

Virker højere renhed altid bedre?

Nej. Iltbærende ETP-maskiner er bedre og koster mindre, tellurkobbermaskiner bedre end nogen ren kvalitet, og meget rent kobber er blødt og kan let beskadiges ved håndtering. Renhed følger af ansøgningen i stedet for at lede den.

Hvorfor rapporterer to laboratorier forskellig renhed for et parti?

Prøveudtagningsposition, overflade versus bulkmateriale, kalibreringsstandarder, detektionsgrænser og prøverensning flytter alle tallet. Sammenlign metoder, før du sammenligner domme, fordi en GDMS-scanning og en håndholdt XRF-aflæsning ikke måler det samme.

Den korte version

Kobberrenhed er en specifikation med fire bevægelige dele: kvalitet, oxygen, urenhedslofter og metode. Skriv alle fire, bind certifikatet til partiet, og procentdelen holder op med at være et marketingtal og bliver en ingeniørkontrol.

Karaktervalg, materialeform, prøveudtagningsrutine og leveringsplan følger alle af det dokument.

HVEM ER VI
CRNMC

Ningbo Chuangrun New Materials Co., Ltd. (CRNMC) blev etableret i juni 2012 og har fem produktionsbaser i hele Kina. Vi er dedikeret til rensning, smeltning, støbning og forarbejdning af højrent titanium, nikkel, kobber, niobium, kobolt osv., og leverer et komplet udvalg af elektroniske metaller, såsom højrente elektrolytiske krystaller, ingots, smedede barrer, pulvere og plader.

Vores team er sammensat af industrieksperter og en iværksætterstab på 40 fagfolk med metallurgisk baggrund, som alle er dedikeret til industrialiseringen af ​​high-end materialer.

På nuværende tidspunkt har virksomheden færdiggjort layoutet af sin ultra-rene materialeindustrikæde for at sikre kvalitet, levering til tiden og forbedret kundeservice.

Alle medarbejdere er engagerede og motiverede og ser frem til at imødekomme kundernes krav.

CERTIFIKATIONER
  • CRNMC
  • CRNMC
  • CRNMC
PRESSE OG MEDIER